
Skarb z katedry Notre Dame prezentowany w Luwrze
W Luwrze rozpoczęła się właśnie wystawa „Le trésor de Notre-Dame de Paris. Des origines à Viollet-le-Duc”, poświęcona skarbcowi paryskiej katedry Notre Dame. Manuskrypty, relikwiarze i przedmioty liturgiczne zostały uratowane z pożaru katedry, który wybuchł 15 kwietnia 2019 r., ponieważ przechowywane były w zakrystii, której nie strawił ogień.
Wystawa poświęcona skarbcowi katedry
Na wystawie zgromadzono 120 przedmiotów pochodzących ze skarbca Notre Dame i opowiadających jego historię, od średniowiecza, przez splądrowanie go w czasie rewolucji, po jego odrodzenie za sprawą Viollet-le-Duca.
Cenne przedmioty ze skarbca Notre Dame, prezentowane w Luwrze, przechowywane były do tej pory w magazynie paryskiego muzeum. Pracownicy Luwru umieścili w magazynie najważniejsze spośród 3000 uratowanych z pożaru przedmiotów ze skarbca.
Jedynie relikwie korony cierniowej, uratowane z pożaru, przechowywane są w Paryżu w miejscu utrzymywanym w sekrecie. Relikwie nie zostały również pokazane na wystawie w Luwrze. Zwiedzający mogą natomiast zobaczyć dwa relikwiarze przeznaczone na koronę cierniową: relikwiarz zamówiony przez Napoleona z okazji jego koronacji w Notre Dame oraz relikwiarz wykonany ze srebra, zaprojektowany przez Viollet-le-Duca.
Pochodzące ze średniowiecza złote ornaty, ofiarowane przez królów i królowe, czy cenne przedmioty liturgiczne ze złota zostały skradzione podczas rewolucji francuskiej. Dzięki inwentarzom, obrazom, grawiurom i manuskryptom udało się upamiętnić wygląd przedmiotów znajdujących się w skarbcu, a część z nich została później odtworzona przez artystów i rzemieślników.
Na wystawie można zobaczyć m.in. figurę Maryi wykonaną ze srebra, skradzioną podczas rewolucji w 1830 r., a następnie odzyskaną.
Największa część przedmiotów ze skarbca pochodzi jednak z epoki Viollet-le-Duca. Architekt, odpowiedzialny za renowację katedry w XIX wieku, zaprojektował nowe przedmioty liturgiczne i relikwiarze. Na wystawie można zobaczyć m.in. relikwiarze, monstrancje, manuskrypty czy ornaty.
Ponowne otwarcie katedry dla wiernych i zwiedzających zapowiedziane jest na 8 grudnia 2024 r. Wówczas również prezentowane obecnie w Luwrze przedmioty trafią ponownie do skarbca Notre Dame, gdzie będą mogli je oglądać zwiedzający.
Julia Mistewicz
Paryż