Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Głosujemy już w tę niedzielę – skrócony poradnik

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 już w tę niedzielę. Aby oddać w nich ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – jak głosować?

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w niedzielę 9 czerwca 2024 r., w godzinach od 7 do 21. Wyborcy mogą sprawdzić miejsce głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce „twoje dane”).

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Wyborcy otrzymają jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukiem pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Ilu europosłów ma Polska?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 to w Polsce wybór 53 europosłów, o jednego więcej niż w poprzednich wyborach.

Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach.

Są to:
* Prawo i Sprawiedliwość,
* Koalicja Obywatelska,
* Konfederacja,
* Trzecia Droga – Polska 2050 – Polskie Stronnictwo Ludowe,
* Lewica,
* Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie
* Polexit.

Listy wyborcze zarejestrowały też komitety: Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w 6 okręgach, Normalny Kraj w 5 okręgach, Ruch Naprawy Polski w 2 okręgach oraz Głos Silnej Polski w jednym okręgu.

Jak liczone są głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – nie ma w tych wyborach przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się