Barbie w muzeum

Wystawa Barbie w Muzeum Designu w Londynie

W 2024 roku wystawa poświęcona historii Barbie trafi do Muzeum Designu w Londynie. Wystawa uczci 65. rocznicę powstania marki i przedstawi ewolucję designu jednej z najsłynniejszej zabawek.

Najpopularniejsza lalka świata w Muzeum Designu w Londynie

Muzeum Designu w Londynie uzyskało dostęp do obszernych archiwów Barbie w Kalifornii, a wystawa będzie zbiorem dziesiątek unikalnych przedmiotów związanych z historią marki. Jedyna, tak duża wystawa, poświęcona marce.

Wciąż oceniana, jako zabawka ponadczasowa, z każdym kolejnym egzemplarzem potrafi zaskakiwać konsumentów. Mogliśmy zobaczyć Barbie na rowerze, na nartach, w samochodzie, na skuterze czy w basenie. Lalkę lekarza, sportowca, kucharkę, nauczycielkę, opiekunkę do dzieci czy tancerkę. Obecnie mamy na rynku również takie lalki, które nie są idealne. Mają wady i nie są już produkowane według jednego, klasycznego schematu.

Wystawa w Muzeum Designu przedstawi krok po kroku ewolucję marki, prezentując niemalże każdy dostępny egzemplarz na rynku. Zobaczymy, jak powstawał cały proces tworzenia zabawki, co kierowało twórcami, a także co w późniejszych latach było ich inspiracją.

Historia lalki Barbie

Autorka lalki Barbie, Ruth Handler chciała stworzyć coś innego dla swojej córki, Barbary. Chciała podarować jej zabawkę inną niż wszystkie i to właśnie wtedy powstała ulubienica każdej małej dziewczynki. 

Od końca lat 80. marka stała się multimedialnym imperium, obejmującym gry wideo, filmy animowane, a nawet film akcji na żywo. Wraz ze swoim męskim odpowiednikiem, Kenem, lalka do dziś cieszy się statusem najbardziej lubianej zabawki – nie tylko wśród najmłodszych.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się