Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw.

Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje

Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw.

Roubaix: Les enfants impressionnistes du musée d’Orsay

W 2024 r. Francja świętuje 150. rocznicę pierwszej wystawy impresjonistów w Paryżu. Z tej okazji Musée d’Orsay wypożyczyło dzieła ze swojej kolekcji na wystawy w muzeach w całej Francji. W Roubaix eksponaty ze zbiorów paryskiego muzeum wchodzą w dialog z dziełami z kolekcji muzeum La Piscine w ramach wystawy czasowej „Les enfants impressionnistes du musée d’Orsay”. Na wystawie, poświęconej ukazaniu dzieci w sztuce, można zobaczyć obok eksponatów z kolekcji La Piscine (w tym najbardziej emblematycznej rzeźby ze zbiorów muzeum, La Petite Châtelaine Camille Claudel) dzieła pochodzące z Musée d’Orsay: obrazy Degasa, Pissarra i Renoira oraz słynną rzeźbę Mała czternastoletnia tancerka Edgara Degasa. 

Les enfants impressionnistes du musée d’Orsay, do 26 maja 2024 r. La Piscine – Musée d’art et d’industrie André Diligent, adres: 23 rue de l’Espérance, Roubaix (Nord)

Le Mans: Le choix de la peinture, une autre histoire de l’abstraction

Musée de Tessé w Le Mans prezentuje panoramę trzech dekad malarstwa abstrakcyjnego we Francji, od początku lat 60. XX wieku po koniec lat 80. Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł, wykonanych przez 46 artystów tworzących we Francji, jak Olivier Debré, Joan Mitchell, Pierre Soulages czy Christian Bonnefoy. Wystawa pokazuje odrodzenie sztuki abstrakcyjnej we Francji w latach 60. XX wieku i ewolucję postrzegania barw, form i przestrzeni przez ówczesnych artystów. 

Le choix de la peinture, une autre histoire de l’abstraction, do 9 czerwca 2024 r. Musée de Tessé, 2 Avenue de Paderborn, Le Mans (Kraj Loary)

Paryż: Dans l’appartement de Léonce Rosenberg. De Chirico, Ernst, Léger, Picabia…

W Musée national Picasso w Paryżu trwa wystawa „Dans l’appartement de Léonce Rosenberg. De Chirico, Ernst, Léger, Picabia…”. Poprzez przywołanie nieistniejącego dziś wystroju paryskiego mieszkania marszanda i kolekcjonera sztuki, Léonce’a Rosenberga, wystawa prezentuje nieznany zbiór dzieł, stworzony przez czołowych artystów międzywojnia. Wystawa prezentuje historię tworzenia przez artystów wystroju wnętrza mieszkania marszanda oraz składające się na nie dzieła, jak obrazy Giorgia de Chirica czy cykl obrazów Fernanda Légera. 

Dans l’appartement de Léonce Rosenberg. De Chirico, Ernst, Léger, Picabia…, do 19 maja 2024 r. Musée national Picasso-Paris, 5 rue de Thorigny, Paryż

Deauville: Le sport, pour la beauté du geste

Z okazji tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie tylko w stolicy Francji, ale i w innych miastach organizowane są wystawy wokół tematów związanych ze sportem. Wystawa w centrum kultury Les Franciscaines w Deauville skupia się na pokazaniu ruchu i gestów sportowców w sztuce. Precyzja gestów sportowców stanowiła inspirację dla artystów od czasów starożytnych. Wystawa „Le sport, pour la beauté du geste” prezentuje sposób, w jaki w sztuce i kulturze przedstawiono ruchy reprezentantów ośmiu spośród dyscyplin olimpijskich: tenisa, piłki nożnej, rugby, boksu, skoku wzwyż, skoku do wody, łucznictwa i biegu. Oprócz dzieł sztuki na wystawie można zobaczyć również fotografie pochodzące m.in. ze zbiorów Centre Pompidou czy archiwów dziennika „L’Équipe”. 

Le sport, pour la beauté du geste, do 12 maja 2024 r. Les Franciscaines, adres: 145b Avenue de la République, Deauville (Normandia)

Bordeaux: De Vermeer à Van Gogh

W Bassins des Lumières w Bordeaux można zobaczyć wystawę immersyjną poświęconą malarstwu holenderskiemu. Multimedialny spektakl prezentuje przekrój malarstwa holenderskiego, od Vermeera i Rembrandta po van Gogha. Wystawa immersyjna „De Vermeer à Van Gogh. Les maîtres hollandais” jest okazją do odkrycia na nowo malarstwa holenderskiego: jego nowatorstwa, najczęstszych motywów i arcydzieł jego najważniejszych przedstawicieli.

De Vermeer à Van Gogh. Les maîtres hollandais, do 5 stycznia 2025 r. Bassins des Lumières, adres: Impasse Brown de Colstoun, Bordeaux 

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się