Zamek Królewski

Zamek Królewski i wyjątkowe wystawy w 2024 roku

Na wystawie Rafael – piękno renesansu pokażemy sześć prac mistrza z Urbino. W 2024 roku na pięciu wystawach czasowych na Zamku Królewskim zaprezentujemy m.in. nieznane rysunki Jana Matejki – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.

Zamek Królewski i najnowsze propozycje ze świata sztuki

W 2023 roku Zamek Królewski odwiedziło dwa miliony 23 tys. osób. Do zamku przychodzą osoby zainteresowane konkretną wystawą lub dziełem sztuki. Odwiedza nas coraz więcej osób, bo jest miejsce, gdzie kreują się wydarzenia artystyczne związane ze sztuką dawną i współczesną. W 2024 r. zorganizujemy pięć wystaw czasowych, w tym trzy – duże. Mamy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny rekord frekwencji” – mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, podsumowując ubiegły rok.

Program roku 2024 rok rozpocznie się na Zamku 5 marca od wystawy „Matejko nieznany. Dzieła z Lwowskiej Narodowej Galerii oraz kolekcji prywatnych”.

„To rzadka okazja, by zobaczyć Matejkę przez pryzmat jego znanych prac graficznych. Większość jego rysunków, mimo że są to prace szkicowe, to zamknięte dzieła sztuki, dorównujące swoją klasą jego obrazom sztalugowym” – wyjaśnił prof. Fałkowski. Wystawa potrwa do 26 maja.22 marca rozpocznie się wystawa „Włoskie widoki Van Witella”. Na przełomie XVII i XVIII holenderski malarz Gaspar Van Wittel osiadł we Włoszech i tworzył liczne pejzaże. Na wystawie znajdzie się 15 dzieł twórcy, w tym 13 obrazów oraz dwa rysunki.

„14 czerwca otworzymy wystawę „Władysław Hasior. Trwałość przeżycia”. „To +klamra+ spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku. 50 lat temu, w 1974 r. jego wystawa była pierwszą ekspozycją sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Trwały prace wykończeniowe, a tłumy ludzi oglądało wówczas prace Hasiora w surowych, nieotynkowanych jeszcze murach. Po pół wieku, w tym samym miejscu chcemy przypomnieć jego dorobek” – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Najważniejsza w tym roku wystawa „Rafael – piękno renesansu” rozpocznie się 7 października. Pokażemy sześć prac mistrza, kilka rysunków i ponad dwadzieścia dzieł jego uczniów i kręgu jego współpracowników. Będzie to wspaniałe ukoronowanie jubileuszu 50-lecia odbudowanego Zamku Królewskiego” – wskazał, przypominając, że będzie to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona twórcy i jego kręgowi. Dzieła zostaną zaprezentowane w układzie chronologicznym, od wczesnych lat do rzymskiego okresu działalności. Jedną z prac będzie zakupiony do zbiorów zamkowych w 2023 r. rysunek „Postać żołnierza w zbroi all’antica” wykonany przez Rafaela.

Dnia 5 grudnia rozpocznie się wystawa „Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie” – 36 dzieł sztuki włoskiej ze zasobów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko. „Duża część tych obiektów wymaga gruntownej pracy ekipy zamkowych konserwatorów. W kilku przypadkach działają oni wręcz w sposób ratunkowy. Zakładamy, że przed grudniem zakończymy wszystkie prace konserwatorskie” – podkreślił prof. Fałkowski. Wystawa potrwa do 9 marca 2025 r.

Bohdan Chanenko (1849-1917) był petersburskim prawnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuk. Wraz z żoną tworzyli przyszłą kolekcję, kupując dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich, m.in. Petera Breughla Młodszego. Nabyli ponad 100 obrazów i rzeźb. Po rewolucji bolszewickiej zbiory upaństwowiono. Wśród utraconych dzieł sztuki były m.in. gobelin „Pokłon Trzech Królów” i obraz Łukasza Cranacha Starszego „Adam i Ewa”. W niepodległej Ukrainie w Kijowie powstało Narodowe Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.

Maciej Replewicz/PAP/LW

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się