Polscy muzycy - Maestro Chives

Siódemka polskich muzyków, których zazdrości nam dziś zagranica

Pytane o najbardziej rozpoznawalnych za granicą muzyków z Polski, pokolenie ludzi dojrzałych z pewnością zacznie od Tomasza Stańko, Urszuli Dudziak czy Krzysztofa Komedy. Jednak w świecie współczesnym, gdzie listy przebojów są dyktowane przez popularność w serwisach streamingowych, najgorętsze nazwiska muzyczne pochodzące z Polski… nie są nawet niekiedy nazwiskami, lecz pseudonimami.

W naszym zestawieniu siódemki najbardziej rozpoznawalnych za granicą muzyków z naszego kraju, z których możemy być dumni, znaleźli się polscy muzycy najczęściej słuchani za granicą przez serwisy streamingowe w 2023 r. Kilka z nich utrzymuje się w tym zestawieniu już od kilku lat. Lista „Gazety na Niedzielę” jest pierwszym takim zestawieniem w naszym kraju.

Kets4eki

Wiemy o nim tylko tyle, że ma dopiero 19 lat i z pewnością pochodzi z Polski. Nie znamy ani imienia, ani nazwiska ani nawet płci, nie wiemy też, jak wygląda. Artysta tworzący pod nickiem kets4eki (czyt. „ketsokeszi”) jest obecnie najpopularniejszym za granicą polskim artystą – wokalistą i kompozytorem, znanym publiczności najmłodszej – tej używającej TikToka. Gatunek w którym tworzy to hyperpop lub alternatywny dance. Są to najczęściej krótkie, elektroniczne piosenki, z mocnym bitem, rozchodzące się viralowo w serwisach społecznościowych, przede wszystkim na TikToku i Spotify’u. To właśnie kets4eki jest na Spotify najpopularniejszym za granicą żyjącym polskim artystą, gromadząc co miesiąc ponad 3-milionową widownię. Znany jest głównie w Stanach, Chile i Turcji – w Polsce zaś wciąż głównie wśród młodszych nastolatków. Śmiało można nazwać go ambasadorem Polski, bowiem narodowość kets4neki jest drugim po „prawdziwe imię” zapytaniem wpisywanym w związku z nim w Google.

Maestro Chives (Marcin Roszkowski)

Drugi najpopularniejszy za granicą współczesny polski artysta jest skrzypkiem z Ostrowa Wielkopolskiego, absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, związanym na stałe z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Choć w czasie edukacji grał na skrzypcach klasycznych, jego wielką miłością stały się skrzypce elektryczne, na których gra i komponuje muzykę klubową. Do historii przeszło show jakie zrobił wspólnie z Christianem Burns’em oraz Jonathanem Mendelsohnem podczas pierwszej edycji Freeland Festival w Łodzi. Jego covery znanych klubowych utworów robią prawdziwą furorę w sieci, a autorski utwór „Royalty” osiągnął już ponad 200M streamów w serwisie Spotify. Na scenie występuje w duecie z własnym hologramem.

Marcin Przybyłowicz 

Kompozytor muzyki do popularnych gier komputerowych, w tym „Wiedźmin 3 Dziki Gon” oraz „Cyberpunka 2077”, dwóch najbardziej znanych obecnie polskich produktów eksportowych. Przybyłowicz jest bydgoskim pianistą, trębaczem i dyrygentem, jako kompozytor sam kierował zespołem nagrywającym ścieżkę dźwiękową do tych gier. I prawdopodobnie właśnie dlatego znalazł się w ścisłej czołówce najbardziej znanych i słuchanych obecnie przez zagranicę muzyków z Polski – jego nazwisko wyskakuje przy rozpoznawalnych przez miliony graczy z całego świata utworach muzycznych, w tym przy „Wilczej zamieci”, kultowej „Wiedźminowej” piosence, coverowanej przez wielu wykonawców.

conKi (Konrad Kiełpikowski)

Kompozytor i producent muzyczny najmłodszego pokolenia, znany z ciekawych, współczesnych przeróbek wielkich przebojów muzyki rozrywkowej oraz zupełnie autorskich kompozycji klubowych. Jego muzyka ma ciekawe bity, które łączy ze spokojniejszymi melodiami, kojarzonymi z nurtem klubowego chilloutu. ConKi jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, nie tylko jako popularny kompozytor, ale też podróżnik i globtroter.

Rnbstylerz (Paweł Turski)

Kolejny najczęściej słuchany za granicą polski muzyk, który popularność zdobył jako autor wykorzystywanych na TikToku utworów instrumentalnych, w tym hitu „Like Wooh Wooh” oraz „WHAT”. Oba znane są na całym świecie, odtwarzane miliardy razy jako tło tysięcy autorskich filmików użytkowników tej platformy. Rnbstylerz jest kompozytorem pochodzącym z małego podkarpackiego miasta, zdecydowanie lepiej znanym w Pekinie i Meksyku niż w Warszawie. Do jego przebojów przede wszystkim się tańczy: zawierają szybkie, wyraziste bity i powtarzalne motywy melodyczne.

Hania Rani (Hanna Maria Raniszewska)

Pianistka, kompozytorka pochodząca z Gdańska, nagradzana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tom Teicholz, dziennikarz amerykańskiego „Forbesa” nazwał ją jednym z największych odkryć pandemii, szczególnie pod względem występów na żywo, gdzie otoczona na scenie klawiaturami różnych elektronicznych instrumentów wyczarowuje świat dźwięków, niczym legendarny twórca Vangelis. „Jej muzyka w dynamiczny sposób prowadzi słuchacza przez emocjonalny krajobraz, który czasami jest burzą, a czasem wpada w stan głębokiej medytacji” – pisze Tom Teicholz. Rani tworzy utwory wielkie, zupełnie nie-bitowe, raczej elektroniczno-symfoniczne. W Polsce znana jest z projektu „Ciechowski klasycznie”, w którym wspólnie z Dobrawą Czocher pokazała słynne utwory Grzegorza Ciechowskiego w zupełnie nowych odsłonach. Jej koncert fortepianowy „Dla Josiny” uświetnił obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 

Jann (Jan Rozmanowski)

Najbardziej znany polski reprezentant na konkursie Eurowizji, który ostatecznie Polski nigdy nie reprezentował. Jego piosenka Gladiator w 2023 r. była faworytem publiczności, zarówno tej w Polsce, jak i tej za granicą, jednak ostatecznie została pokonana w głosowaniu jury przez „Solo” Blanki’. Jann jest młodym kompozytorem i wykonawcą, pochodzącym z Garwolina, ale zdobywającym muzyczne sznyty w najlepszych uczelniach muzycznych Irlandii. Twórca bezkompromisowy, bardzo wyrazisty, alternatywny. Nie boi się eksperymentów zarówno z własnym wizerunkiem, jak i muzyką. 

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się