le figaro

92 proc. Francuzów ocenia, że w kraju spadł poziom bezpieczeństwa – najnowszy sondaż

Zgodnie z najnowszym sondażem opublikowanym przez „Le Figaro”, większość Francuzów ocenia, że w niektórych przypadkach powinno być tolerowane użycie przez policjantów ostrzejszych środków, niż przewidują przepisy. Wobec coraz liczniejszych przestępstw, których dopuszczają się osoby niepełnoletnie, 80 proc. Francuzów opowiada się za odebraniem zasiłków społecznych rodzicom młodocianych przestępców.

Jak wynika z sondażu opublikowanego przez „Le Figaro”, 92 proc. Francuzów ocenia, że w ciągu ostatnich kilku lat spadł poziom bezpieczeństwa we Francji. Większość respondentów (55 proc.) twierdzi, że poziom bezpieczeństwa „znacznie spadł”. Zdaniem 37 proc. osób poziom bezpieczeństwa „trochę spadł”, a zdaniem 6 proc. – „trochę wzrósł”. Jedynie 2 proc. osób twierdzi, że poziom bezpieczeństwa we Francji „znacznie wzrósł”.

39 proc. respondentów przyznało, że stało się już ofiarą, na terytorium Francji, nękania bądź agresji słownej na ulicy lub w miejscu publicznym. 23 proc. Francuzów padło ofiarą włamania, 19 proc. – agresji fizycznej, 12 proc. – kradzieży dokonanej przez kieszonkowców, a 8 proc. – napaści seksualnej. Łącznie 56 proc. Francuzów padło ofiarą co najmniej jednej z tych sytuacji na terytorium Francji.

Zgodnie z sondażem 68 proc. Francuzów ocenia, że w niektórych przypadkach powinno być tolerowane użycie przez policjantów ostrzejszych środków, niż przewidują przepisy. Wobec coraz liczniejszych przestępstw, których dopuszczają się osoby niepełnoletnie, 80 proc. Francuzów opowiada się za odebraniem zasiłków społecznych rodzicom młodocianych przestępców, a 79 proc. – za nakładaniem na nich grzywny.

Jak wynika z sondażu, 72 proc. Francuzów nie wierzy w to, że rząd francuski mógłby zapewnić im bezpieczeństwo wobec wzrostu przestępczości. 62 proc. respondentów nie ufa francuskiemu rządowi w kwestii ochrony obywateli wobec zagrożenia terrorystycznego.

Kwestie związane z bezpieczeństwem we Francji niepokoją Francuzów również w kontekście zbliżających się Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia. Jak wynika z sondażu, jedynie 29 proc. Francuzów przyznaje, że ma zaufanie do francuskiego rządu w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich.

Wobec spadku poziomu bezpieczeństwa we Francji rośnie liczba mieszkańców, którzy wyposażają swoje domy i mieszkania w kod cyfrowy (33 proc. respondentów, o 8 proc. więcej niż w 2020 r.), system alarmowy (o 3 proc. więcej niż w 2020 r.), monitoring (wzrost o 5 proc.) lub posiadają psa obronnego (o 5 proc. więcej niż w 2020 r.). 21 proc. Francuzów posiada gaz pieprzowy, 13 proc. posiada broń na użytek obrony osobistej, a 12 proc. osób uczęszczało na kursy sztuk walki i krav magi.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się