do teatru chodzi coraz więcej osób

Coraz więcej Polaków chodzi do teatru i na koncerty

Do teatru czy na koncert do instytucji muzycznej wybrało się w ubiegłym roku aż 12,3 mln widzów i słuchaczy, czyli aż o 31,7 proc. więcej w porównaniu z 2022 r. – wynika z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że do teatru i na koncert najczęściej wybierali się mieszkańcy Mazowsza. W sumie było to w ciągu roku aż 4 miliony osób czyli ponad 3 razy więcej niż w kolejnym pod względem liczby widzów i słuchaczy województwie małopolskim. GUS pisze, że najmniej widzów i słuchaczy uczestniczyło w przedstawieniach i koncertach w teatrach i instytucjach muzycznych województwa lubelskiego – 144,4 tys.

Rok obfity w premiery

Główny Urząd Statystyczny policzył, że w 2023 r. teatry i instytucje muzyczne wystawiły łącznie 59 tys. przedstawień i koncertów, których widzami lub słuchaczami było 12,3 mln osób. W sumie odbyło się aż 798 premier. Teatry i instytucje muzyczne miały w repertuarze 5 tys. tytułów przedstawień i koncertów.

W ogromnej liczbie blisko 800 premier teatralnych były w 2023 r. takie hity jak „We will rock you” warszawskiego teatru muzycznego Roma, „Empuzjon” według powieści Olgi Tokarczuk w Teatrze Śląskim w Katowicach, „Królowa Śniegu” w warszawskim Teatrze Studio – gdzie główne role zagrali Maria i Jan Peszek czy „Deszczowa piosenka” Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Na 369 scenach w Polsce wystawiono łącznie 59 tys. przedstawień lub koncertów. Tu także nie brakowało wielkich muzycznych wydarzeń, nie tylko mocnej trasy koncertowej Sanah czy Dawida Podsiadło, ale też występy wielkich światowych gwiazd: Beyoncé na Stadionie Narodowym, Michael’a Bublé albo Stinga na Tauron Arenie w Krakowie, Joss Stone’a w Teatrze Wielkim Opery Narodowej oraz Andrea Bocelli na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Polskie sceny w liczbach

Według danych GUS działalność sceniczną prowadziło łącznie 207 teatrów i instytucji muzycznych, w tym 182 posiadające własny zespół artystyczny. Najwięcej teatrów i instytucji muzycznych działało w województwie mazowieckim (41) i małopolskim (29), a najmniej w województwach: lubuskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim (po 4).

Co ciekawe ciągle najwięcej teatrów i instytucji muzycznych utrzymuje się z podatków obywateli – aż 83,6 proc. Dla 93,1 proc. podmiotów publicznych organizatorem były jednostki samorządu terytorialnego – podaje GUS.

PAP/AD

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się