kandydaci do Parlamentu Europejskiego

Lista marzeń „Gazety na Niedzielę”. 25 polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Kto powiedział, że kandydatami do Parlamentu Europejskiego muszą być partyjni nominaci? Dlaczego w tak ważnych wyborach nie powinniśmy zaproponować Europie tych, którzy wzmocnią ją – jednocześnie wzmacniając Polskę? A więc: kandydaci do Parlamentu Europejskiego – sprawni menedżerowie, świetnie wykształceni, z rozmaitymi doświadczeniami społecznicy, naukowcy, ludzie słowa i wysokiej kultury, na której brak w świecie partyjnej polityki tak często narzekamy?

W porządku alfabetycznym przedstawiamy listę 25 osób, które zdaniem redakcji „Gazety na Niedzielę” nie tylko nie przyniosłyby nam wstydu, ale wręcz sprawiłyby, że te wybory zyskałyby większy sens wśród nas – wyborców.

1. Marek CICHOCKI

Chodząca encyklopedia na temat wyzwań stojących przed Europą. Prof. Marek CICHOCKI łączy umiejętności zarządcze z wiedzą o przeszłości, teraźniejszości i wyzwaniach czekających przed Unia Europejską. Co ważne, jest w stanie nie tylko je trafnie zdefiniować, przedstawić diagnozę, ale i zaproponować działania zaradcze. Filozof i politolog, profesor nauk społecznych, redaktor naczelny rocznika „Teologia Polityczna”. Pełnił funkcję doradcy społecznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest wykładowcą akademickim oraz autorem wielu książek, m.in. „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

2. Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA

Jeśli wybory do Parlamentu Europejskiego mają mieć sens, dobrze, aby przełożyły się na zauważenie potrzeb naszego regionu i tego, co udało się w nim zbudować w ostatnich dekadach. Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA to największa promotorka idei Trójmorza – najważniejszej idei Europy Centralnej. W 2023 r. mianowana Ambasadorem – specjalnym przedstawicielem Prezydenta RP do spraw Inicjatywy Trójmorza. Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2016-2024, wcześniej m.in. w zarządzie Banku Zachodniego WBK. Wchodzi w skład Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej. Zasiada w kapitułach Nagrody Gospodarczej Prezydenta oraz Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju. Odznaczona estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej za wkład w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią poprzez zaangażowanie w budowę Inicjatywy Trójmorza.

3. Rafał DUTKIEWICZ

Parlament Europejski to miejsce najbardziej oczywiste na zakończenie kariery w działalności publicznej – honorujące wielką wiedzę, pasję i doświadczenie. Rafał DUTKIEWICZ był prezydentem Wrocławia w latach 2002-2018, obecnie jest prezesem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Działacz podziemia solidarnościowego. Uhonorowany wieloma odznaczeniami w Polsce i za granicą, m.in. Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej, szwedzkim Orderem Gwiazdy Polarnej oraz Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Od 2023 r. członek Rady Dialogu Społecznego.

4. Jadwiga EMILEWICZ

Energetyka i Ukraina – dwa najważniejsze obszary w działaniach Unii Europejskiej domagałyby się godnej profesjonalnej reprezentacji wśród europarlamentarzystów. Jadwiga EMILEWICZ w latach 2015-2020 odpowiadała za kształt polskiej polityki gospodarczej piastując kolejno stanowisko podsekretarza stanu, ministra konstytucyjnego i wicepremiera odpowiadając za gospodarkę. Jedna z głównych twórców bezprecedensowego w skali pakietu wsparcia dla biznesu w okresie pandemii Covid 19, który został oceniony jako sprawny mechanizm pozwalający szybko powrócić polskiej gospodarce na ścieżkę wzrostu. Pełnomocnik rządu ds. udziału Polski w odbudowie Ukrainy. Wykładowczyni uniwersytecka, absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stypendystka Oksfordu. Pomysłodawczyni inicjatywy Polka XXI wieku – projektu społecznego skupionego na wymianie idei, dyskusji oraz badaniach nad miejscem i rolą kobiety we współczesnym świecie.

5. Dorota GAWRYLUK

Silna Polska w silnej Europie. Wiedza, doświadczenie, pasja, perfekcjonizm, uczciwość w prowadzeniu tak życia zawodowego, jak i działań daleko wychodzących poza studio telewizyjne. Dorota GAWRYLUK jest dyrektorem pionu kanałów tematycznych w Telewizji Polsat, związana ze stacją od lat 90. Dziennikarka, prezenterka, felietonistka i aktorka. Za swoją pracę była m.in. nominowana do Grand Press oraz czterokrotnie do „Telekamer”, została laureatką Nagrody Ostrego Pióra BCC. Oprócz prowadzenia „Wydarzań” oraz autorskich programów w Polsacie pracowała też w TVP, Polskim Radiu i Tok FM. Obecnie prowadzi w Polsacie swój nowy program „Lepsza Polska” – program notuje świetne wyniki oglądalności: ponad 1 mln widzów w stacjach transmitujących. Czwartek, godzina 19.15, Polsat.

6. Maciej GDULA

Wzmocnienie dla polskiej i europejskiej nauki – taki miałby być cel wejścia Macieja GDULI do składu eurodeputowanych. Wiceminister nauki, który w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadzoruje m.in. Departament Nauki. Poseł na Sejm IX kadencji z listy SLD, obecnie członek Nowej Lewicy. Doktor habilitowany nauk społecznych, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest publicystą „Krytyki Politycznej” oraz członkiem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego (był członkiem zarządu, zasiadał w komisji rewizyjnej). Był autorem słynnego raportu z „Miastka” pokazującego dynamikę i źródła przemian politycznych w Polsce z perspektywy małego miasta. Może warto pokusić się o podobny raport dotyczący dzisiejszej Europy?

7. Martyna GRĄDZKA-REJAK

Czy można mówić o przyszłości Europy, nie pamiętając o jej przeszłości? Unia Europejska to konglomerat narodów, w którym należy bronić kraju, z którego weszło się do grona eurodeputowanych. Doktor nauk humanistycznych, historyczka i judaistka, pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Zajmuje się głównie historią życia codziennego podczas II wojny światowej, szczególnie pośród społeczności żydowskiej w Krakowie. Autorka artykułów, publikacji i książek naukowych, m.in. „Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie” nominowanej do nagrody Książka Historyczna Roku w 2017 r. Edukatorka, prelegentka na konferencjach naukowych poświęconych Holocaustowi, antysemityzmowi oraz relacjom polsko-żydowskim.

8. Ewa JUNCZYK-ZIOMECKA

Istotna rola historii Europy Centralnej to także silny element przemawiający za tą kandydaturą. Ewa JUNCZYK-ZIOMECKA jest prawnikiem, dziennikarką i dyplomatą. W przeszłości pełniła funkcję ministra w kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Konsul Generalna RP w Nowym Jorku w latach 2010-2014. Represjonowana w PRL – uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej, w stanie wojennym dostała zakaz wykonywania zawodu dziennikarki i wyemigrowała do USA na ponad dekadę. Przewodniczyła polonijnej Komisji Wyborczej w stanie Michigan podczas wyborów prezydenckich w 1990 roku. Działała na rzecz popularyzacji polskiej historii najnowszej, zwłaszcza postaci Jana Karskiego, a także współpracy między środowiskiem polskim, żydowskim i amerykańskim. Pełniła funkcję dyrektorki ds. rozwoju, a później wicedyrektorki ds. kontaktów ze społecznościami żydowską i polską w USA, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest prezeską zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Została odznaczona Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, portugalskim Krzyżem Wielki Orderu Zasługi oraz medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

9. Margareta KASSANGANA

Gwarantowane miejsce w Parlamencie Europejskim wynika z kilku jeśli nie kilkunastu elementów życiorysu. Margareta KASSANGANA est dyplomatą, ambasadorem RP w Holandii, a wcześniej w Senegalu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Maastricht University. Pracowała w Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. stosunków zewnętrznych, zajmowała się współpracą z ONZ w zakresie praw kobiet i dzieci, rozwoju społecznego, edukacji, pracy i kultury. Obejmowała stanowiska naczelniczki Wydziału Współpracy z Placówkami w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, wicedyrektorki Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, a także zastępcy Stałego Przedstawiciela przy ONZ w Nowym Jorku – tam zajmowała się przede wszystkim kampanią Polski do Rady Bezpieczeństwa oraz operacjami pokojowymi. Odznaczona Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” i senegalskim Krzyżem Komandorskim Orderu Narodowego Lwa.

10. Michał KLEIBER

Europa – jej wzmacnianie, podobnie jak wzmacnianie Polski – to jego życie. Profesor nauk technicznych, informatyk i wykładowca akademicki, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, redaktor naczelny miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. Prezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2007-2015. Minister nauki, a później doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym. Członek Europejskiej Rady Nauki. Pracował na wielu uniwersytetach w Polsce i zagranicą, w tym jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz Uniwersytecie Tokijskim. Kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego, którym sam został odznaczony w 2016 r. za zasługi dla rozwoju polskiej nauki. Wyróżniony również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wysokimi rangą odznaczeniami m.in. francuskimi, japońskimi, austriackimi.

11. Jerzy KOŹMIŃSKI

Relacje transatlantyckie będą stanowić jeden z ważniejszych obszarów działania Parlamentu Europejskiego, trudno więc wskazać lepszą kandydaturę. Jerzy KOŹMIŃSKI to były wiceminister spraw zagranicznych oraz ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. Z wykształcenia ekonomista – m.in. koordynował zespół opracowujący Plan Balcerowicza. Czas jego urzędowania jako ambasadora w Waszyngtonie przypadł na okres negocjacji akcesyjnych zakończonych przystąpieniem Polski do NATO. Wiceprzewodniczący, a później członek rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, członek Komisji Trójstronnej. Od 2000 jest prezesem zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina – trzecim litewskim odznaczeniem państwowym, a także m.in. Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jego żona Irena była inicjatorką akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

12. Wojciech KOLARSKI

Kultura, Europa, historia, tożsamość narodów i wzmocnienie tego, co Unię Europejską konstytuuje – to oczywiste argumenty przemawiające za tą kandydaturą. Wojciech KOLARSKI jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Wcześniej pracował w samorządzie, m.in. obejmował stanowisko radnego Krakowa, pełnił nadzór merytoryczny nad prezydenckim Biurem Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich oraz Biurem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był też pełnomocnikiem prezydenta do spraw Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2016 r. jest sekretarzem kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego”. Odznaczony Krzyżem Wielkim Komandorskim Orderu „Za zasługi dla Litwy”.

13. Krzysztof LISEK

Najważniejszy dziś ekspert silnie osadzony w mechanizmach brukselskiej biurokracji, jednocześnie rozumiejący siłę i moc, jaka drzemie w kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje. Błędem byłoby, gdybyśmy nie skorzystali jako Polacy z jego wiedzy i doświadczeń. Ekspert ds. zagranicznych oraz relacji z Polonią. Były doradca w FIPRA w Brukseli, obecnie Dyrektor International Republican Institute w Mołdawii. Poseł na Sejm V i VI kadencji, eurodeputowany VII kadencji. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Uhonorowany Orderem Zwycięstwa Świętego Jerzego, najwyższym odznaczeniem państwowym w Gruzji.

14. Marek MAGIEROWSKI

Nie jest ważna liczba języków, w których jest w stanie porozumieć się (ba, nawet udzielać wywiadów dla największych globalnych mediów!) Marek MAGIEROWSKI, ale to, co mówi. Dyplomata na sposób dyplomacji francuskiej, a więc intelektualista i bardzo sprawny polemista. Od 2021 r. ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych, a wcześniej w Izraelu. Dziennikarz, publicysta, były rzecznik prasowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z wykształcenia iberysta; mówi płynnie po angielsku, hiszpańsku, katalońsku, portugalsku, francusku, niemiecku, włosku i hebrajsku. Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej był m.in. zastępcą redaktora naczelnego w „Forum” oraz „Rzeczpospolitej”, otrzymał też nominację do Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Autor książki „Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej” wydanej w 2013 r.

15. Paulina MATYSIAK

Uczciwość intelektualna to jej znak rozpoznawczy, niezależnie czy broni projektu CPK, czy występuje publicznie przeciw „hucpie” zmierzającej do siłowego przyjęcia przez Polskę waluty euro po siłowej zmianie prezesa NBP. Działaczka samorządowa, posłanka na Sejm IX i X kadencji, członkini Rady Krajowej Lewicy Razem. Wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury, zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, przewodnicząca podkomisji do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego. Założycielka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Walki z Wykluczeniem Transportowym. Z wykształcenia polonistka, etyczka i filozofka, członkini Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz publicystka m.in. we „Wszystko Co Najważniejsze”.

16. Mateusz MATYSZKOWICZ

Wiedza o Europie i wiedza o polityce tak polskiej jak i europejskiej, a przy okazji umiejętność działania w sytuacjach kryzysowych, których w unijnych mechanizmach sprawowania władzy nie brakuje. Redaktor, publicysta i filozof związany z „Teologią Polityczną”, „Fronda Lux”, Telewizją Republika, Programem III Polskiego Radia i Telewizją Polską. Prezes TVP w latach 2022-2023. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz pielęgnowania pamięci i dokumentowania prawdy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Miłośnik, tłumacz i komentator literatury. Autor ważnych rozmów z wiodącymi intelektualistami europejskimi nt. przyszłości Unii Europejskiej.

17. Jerzy MIZIOŁEK

Unia Europejska to nie tylko struktura ekonomiczna czy ułatwiająca współpracę militarną, ale także miejsce współpracy kulturalnej państw. Kilka języków, głęboka wiedza o historii całej Europy, o tym co łączy – o tym, co warto w Unii Europejskiej wzmacniać. Prof. Jerzy MIZIOŁEK to historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Narodowego. Odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej. Członek College Art Association of America, Renaissance Society of America, Międzynarodowej Rady Muzeów oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Polsce.

18. Natalia NITEK-PŁAŻYŃSKA

Myślenie o tym, jak najlepiej wykorzystać polską obecność w strukturach europejskich, jak wzmacniać jednocześnie Polskę i Unię Europejską – w tym Natalia NITEK-PŁAŻYŃSKA byłaby świetna. Działaczka społeczna, założycielka fundacji „Łączy nas Polska”. Przez kilka lat prowadziła głośną batalię sądową przeciwko byłemu niemieckiemu pracodawcy, którego pochwalające hitleryzm i obrażające Polaków wypowiedzi nagrała w 2016 r. Jej fundacja ma na celu pobudzanie aktywności obywatelskiej oraz ofiarowanie wsparcia prawnego i materialnego osobom w sporach z pracodawcami lub instytucjami. Z jej inicjatywy zorganizowana została również „Akcję Wola” – przedsięwzięcie mające na celu edukację niemieckich uczniów o rzezi Woli poprzez wysyłanie do szkół książki Piotra Gursztyna na ten temat.

19. Urszula PASŁAWSKA

Ma szansę połączyć wiedzę o Europie, z wiedzą o naszym fragmencie kontynentu i problemach ludzi z terenów oddalonych od aglomeracji. Świetna w debatach publicznych, z klasą broniąca swoich poglądów. Posłanka na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa od 2019 r, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wcześniej działała jako samorządowiec, m.in. na stanowisku wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Jest członkinią Synodu Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz przewodniczy Klubowi Polskich Dian – organizacji zrzeszającej kobiety należące do Polskiego Związku Łowieckiego.

20. Grażyna PIOTROWSKA-OLIWA

Europa jest jej ojczyzną, Polska – domem. W wyniku bogatego życiowego doświadczenia posiada wiedzę, doświadczenie, umiejętności i kontakty pozwalające jej wzmacniać miejsce Polski w Europie. Pianistka i menedżerka. Prezes Grupy Modne Zakupy oraz członkini zarządu w Pepco Group. Wcześniej kierowała Virgin Mobile Polska, PGNiG S.A. i PTK Centertel, zasiadała w zarządzie PKN Orlen, pełniła kierownicze stanowiska w Telekomunikacji Polskiej S.A. Jeśli w Warszawie nikt nie odmówi jej wsparcia a relacje zachowuje od lat bardzo dobre z liderami opinii, w podobny sposób szybko odnajdzie się w Parlamencie Europejskim.

21. Bianka SIWIŃSKA

Nowa Europa, nowa Polska. Członek Rady do Spraw Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Zainicjowała Perspektywy Women in Tech Summit – największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w Europie, a także akcję „Dziewczyny na politechniki!” – dzięki której udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10 proc. Stworzyła program IT for SHE, uznany przez Komisję Europejską za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w Unii Europejskiej. Studiowała i prowadziła badania na Uniwersytecie Warszawskim oraz wielu uczelniach zagranicznych, m.in. Columbia University w Nowym Jorku.

22. Bogusław SONIK

*

Kto w Parlamencie Europejskim mógłby godnie i profesjonalnie reprezentować Polskę, jeśli nie on? Poseł na Sejm VIII i IX kadencji, wieloletni europarlamentarzysta. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz francuskim Orderem Narodowym Zasługi. Działacz opozycji demokratycznej w PRL, współpracownik KOR, internowany podczas stanu wojennego. Po wyemigrowaniu do Francji był korespondentem Radia Wolna Europa, dyrektorem Instytutu Polskiego oraz ministrem pełnomocnym w Paryżu. Uznany za najbardziej pracowitego europosła w kategorii energia (nagroda MEP Awards w 2010 r.), w 2013 r. otrzymał nagrodę honorową „Świadek Historii” przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

23. Wojciech SZCZUREK

Potrafi i wie jak. Szkoda aby jego wiedza i doświadczenie nie służyły Polsce i Polakom w Parlamencie Europejskim. Wojciech SZCZUREK zbudował Gdynię, której prezydentem był w latach 1998-2024. Zasłużony działacz samorządowy, wyróżniony wieloma odznaczeniami, tytułami i nagrodami. Przyznane mu zostały m.in. Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyże Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

24. Maciej WILK

Prezes stowarzyszenia „Tak dla CPK”. Żródło sprawdzonych, rzetelnych informacji i ocen na temat najważniejszego projektu infrastrukturalnego, ważnego także dla obrony wschodnich rubieży Unii Europejskiej, jak i rozwoju gospodarczego kontynentu, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projektu, wokół których w Polsce zgromadził się konsensus osób z różnych stron sceny politycznej, a której to presji społecznej jest dziś twarzą. Były wiceprezes Polskich Linii Lotniczych LOT, a od 2023 r. kanadyjskich Flair Airlines. Zwraca uwagę spokój argumentacji, perfekcja w przygotowaniu do spotkań czy debat, nakierowanie na cel.

25. Tomasz WRÓBLEWSKI

Człowiek z pasją i ogromną wiedzą, zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i europejskich. Przez dekady dziennikarz i publicysta. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, magazynu „Profit”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Rzeczpospolitej” oraz „Wprost”. W latach 1986–1990 był korespondentem Radia Wolna Europa z Waszyngtonu, współpracował też m.in. z RMF FM, Polsatem, Telewizją Republika, Polskim Radiem. Od 2014 r. jest prezesem think tanku Warsaw Enterprise Institute.

Joanna Talarczyk

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się