Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy
Fot. Filharmonia Narodowa

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy wraca do Filharmonii Narodowej

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w dniach 1-12 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydarzenie reaktywowane zostało po sześcioletniej przerwie.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego cieszy się renomą na całym świecie jako jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów, przed 30. rokiem życia.

W tegorocznej edycji udział weźmie 43 uczestników z 13 krajów. 18 spośród nich pochodzi z Polski. „Jest spora grupa wykonawców, którzy nie tylko w mojej ocenie wstępnie reprezentują bardzo wysoki poziom, także w drugim etapie, już po wstępnej selekcji konkursowej, będziemy mogli posłuchać wielu wspaniałych wykonań” – powiedział na konferencji prasowej Mikołaj Pałosz, dyrektor artystyczny konkursu.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 30 kwietnia w studiu Polskiego Radia z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy. Pierwszy i drugi etap przesłuchań będzie miał miejsce w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wstęp na nie będzie bezpłatny. Biletowane będą jedynie koncerty finałowe w sali koncertowej z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Mosia.

„W programie przesłuchań znajdą się wszystkie utwory wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego, dając uczestnikom unikalną szansę wykonania z orkiestrą jego koncertu wiolonczelowego w finale konkursu. Program obejmie także dzieła innych kompozytorów – najważniejsze i najbardziej reprezentatywne utwory wiolonczelowe w szerokim zakresie stylistycznym, od baroku do muzyki współczesnej” – czytamy na stronie organizatora.

Oprócz utworów na wiolonczelę Witolda Lutosławskiego uczestnicy zmierzą się również z kompozycjami m.in. Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Luigiego Boccheriniego, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Richarda Straussa czy Johannesa Brahmsa.

„Myśmy ściągnęli świat do nas, nie musieliśmy wyjeżdżać w świat. Prosta filozofia” – powiedział na konferencji prasowej profesor Bogdan Pałosz o idei powstania konkursu.

Koncert Laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie 12 maja. Pula nagród wynosi 41,5 tys. euro. Przewidziano także 16 nagród specjalnych. Przyzna je 11-osobowe jury, w którego skład wchodzi pięciu jurorów z Polski.

Wszystkie etapy konkursu wraz z finałami będzie można oglądać dzięki transmisjom na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Organizatorem 12. edycji konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronatem objął konkurs prezydent Andrzej Duda.

Dokładny harmonogram wydarzeń dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej konkursu.

Zuzanna Piwek/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się