prawybory w Konfederacji
Fot. Adam CHEŁSTOWSKI / FORUM

[NASZ NEWS] Konfederacja pozazdrościła Platformie. Kandydata na prezydenta też wskażą prawybory

Konfederacja pozazdrościła Platformie Obywatelskiej pomysłu na aktywizację swoich szeregów. Przed tygodniem pisaliśmy o pomyśle najbliższego otoczenia Donalda TUSKA przeprowadzenia prawyborów, które wskażą kandydata do urzędu Prezydenta RP ze strony Platformy Obywatelskiej. Prawybory w Konfederacji zostaną ogłoszone po wyborach europejskich.

Bowiem idea, nad którą pracuje Platforma, spotkała się z żywym zainteresowaniem w szeregach Konfederacji. Na razie mają być opracowywane warunki przeprowadzenia prawyborów. W największym skrócie, mają przypominać te zastosowane przez PO, a więc głosy w prawyborach będą mogli oddawać wyłącznie członkowie Konfederacji. Prawybory w Konfederacji mają zostać przeprowadzone z użyciem głosowania elektronicznego – po pierwsze ma to pokazać Konfederację jako partię nowoczesną, po drugie – zredukowane zostaną koszty prawyborów.

Konfederacja chce wystawić w prawyborach „jakąś kobietę” (podobnie jak Platforma Obywatelska). Powodem jest silnie męska konotacja z tym ugrupowaniem. Prawybory mają być więc także istotnym elementem aktywizacji członków Konfederacji oraz przedstawienia różnorodnych nurtów w ugrupowaniu, w tym aktywnych kobiet.

Prawybory w Konfederacji, w finale: Krzysztof BOSAK i Sławomir MENTZEN

Jednak finał prawyborów zarezerwowano dla dwóch polityków: Krzysztofa BOSAKA i Sławomira MENTZENA. To oni mają zmierzyć się w debacie, którą transmitować mają media, także jedna z dużych stacji telewizyjnych. Debata ma zostać zorganizowana „na sposób amerykański”, z udziałem publiczności. Brany jest pod uwagę jeden z popularnych warszawskich klubów lub przestrzeń wystawiennicza zaadaptowana do potrzeb konwencji prawyborczej.

Warto pamiętać, że już raz Konfederacja wyznaczała kandydata w wyborach prezydenckich właśnie poprzez wewnętrzne prawybory. Duża część osób pracujących wówczas w kampanii, jest wciąż obecna w zasięgu Konfederacji.

Kim jest Krzysztof BOSAK?

Krzysztof Bosak z formalnego punktu widzenia jest politykiem Konfederacji piastującym najważniejsze stanowisko w systemie państwa. Jest wicemarszałkiem Sejmu X kadencji.

Jest jednym z współzałożycieli i współprzewodniczących powstałej w 2019 r. Konfederacji Wolność i Niepodległość, prezes Ruchu Narodowego. Poseł na Sejm V, IX i X kadencji. W latach 2005-2006 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej.

Krzysztof Bosak już raz zwyciężył w prawyborach wewnątrz Konfederacji. To w wyniku prawyborów był kandydatem tego ugrupowania w wyborach prezydenckich w 2020 r. W wyborach prezydenckich w 2020 r. uzyskał 1 317 380 głosów  (6,78 proc.). W wyborach 2025 r. ma szansę stanąć wobec dużo lepszego wyniku.

Krzysztof Bosak urodził się 13 czerwca 1982 r. w Zielonej Górze. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz filozofię na prywatnej uczelni, jednak żadnego z tych kierunków nie ukończył. Jego działalność polityczna rozpoczęła się wraz z dołączeniem do Młodzieży Wszechpolskiej w 2000 r. Rok później został członkiem Ligi Polskich Rodzin z którą to był związany do 2008 r. W 2012 roku został członkiem Ruchu Narodowego.

Jego rodzina pochodzi z dawnych Kresów Wschodnich: województwa stanisławowskiego i tarnopolskiego II RP. Mąż poseł Kariny Bosak, ojciec trójki dzieci. Zadeklarowany katolik, narodowiec i konserwatysta.

Kim jest Sławomir MENTZEN?

Swoich ambicji prezydenckich i aspiracji nie kryje Sławomir Mentzen. Polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy, od lutego 2023 r. współprzewodniczący partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, od października 2022 r. prezes ugrupowania Nowa Nadzieja. Poseł na Sejm X kadencji. 

Sławomir Mentzen urodził się 20 listopada 1986 roku w Toruniu. Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Działalność polityczną rozpoczął w 2007 r. dołączając do partii Unia Polityki Realnej. Później został członkiem partii KORWiN. Od 2017 r. był wiceprzewodniczącym tej formacji. Jest właścicielem kancelarii podatkowej i założycielem firmy Browar Mentzena, która zajmuje się produkcją piwa kraftowego. Zgodnie z oświadczeniem majątkowym posiada 33,7 BTC, co odpowiada 5 mln zł.

Jego rodzina ma pochodzenie niemieckie. Jest żonaty z Agnieszką, z którą ma troje dzieci. Zadeklarowany katolik, konserwatysta, zwolennik wolnego rynku.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce?

Termin wyborów prezydenckich wyznacza marszałek Sejmu, najbliższe odbędą się miedzy 1 a 24 maja 2025 r. Poza kandydatem wskazanym w prawyborach Platformy Obywatelskiej i rozstrzygnięciem operacji „prawybory w Konfederacji”, wyborcom zaproponowany zostanie także kandydat obozu Prawa i Sprawiedliwości (największe szanse na nominacje ma w tym obozie były premier Mateusz Morawiecki), tradycyjnie startować będzie też reprezentant Lewicy (tu mówi się o wystawieniu kobiety) oraz PSL (rozmowy wskazują na Władysława Kosiniaka Kamysza). Ustawiania partyjne może zaburzyć silna kandydatura spoza partyjnej polityki, czyli Dorota Gawryluk.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się