Igor Mitoraj Upadły Ikar

To będzie największa plenerowa wystawa prac Igora Mitoraja. Jedna z rzeźb stanęła na Etnie 


Trzydzieści prac Igora Mitoraja stanęło w kilkudziesięciu lokalizacjach całej Sycylii, w tym na wysokości 1700 m. npm w pobliżu krateru wulkanu Etna. To największa wystawa prac tego polskiego rzeźbiarza w historii.

Zmarły 10 lat temu w Paryżu Igor Mitoraj jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych rzeźbiarzy we Włoszech. Przez kilka dekad mieszkał on i pracował w miasteczku rzeźbiarzy – Pietrasanta w Toskanii.

Zorganizowana teraz na Sycylii wystawa aż 30 jego prac nosi tytuł ”Mitoraj. Spojrzenie, Humanitas, Physis”. Rzeźby Mitoraja ustawiono w kilku punktach, w tym na terenie parku archeologicznego Neapolis w Syrakuzach, położonym w rejonie wzgórza i wśród kamieniołomów, gdzie znajdują się między innymi rzymski amfiteatr i świątynia Apolla.

Wyjątkowość tej wystawy polega również na tym, że rzeźby znajdują się na naprawdę dużym obszarze. Jedna z nich, przedstawiająca postać ze skrzydłami, stoi przy XIII-wiecznym zamku Maniace na wyspie Ortygia. Rzeźbę – głowę Tezeusza umieszczono w osadzie Serra La Nave w sugestywnym miejscu: na tle krateru wulkanu Etna, na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza.

Igor Mitoraj – wyzwanie intelektualne

Oficjalne, uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się na Sycylii 16 kwietnia. Jej kuratorem jest wieloletni współpracownik Mitoraja Luca Pizzi a patronat nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Kultury Włoch oraz ambasada RP w Rzymie. Rzeźby będą mogli oglądać wszyscy, którzy wybiorą się na Sycylię od teraz do końca października 2025 r. 

To trzecia w ostatnich latach wystawa prac Mitoraja na Sycylii.

– Dzieła Mitoraja stanowią wielkie wyzwanie intelektualne, a ta wystawa to podróż pomiędzy wiedzą a emocjonalnym uczestnictwem. Sprowadzenie ich w tak wiele wyjątkowych lokalizacji na Sycylii – w tym w pobliżu krateru Etny – było ogromnym wysiłkiem logistycznym i jest wydarzeniem bez precedensu – powiedział Paolo Patane z dyrekcji wykonawczej ekspozycji.

Zdaniem organizatorów wystawy Igor Mitoraj „w dramatyczny sposób zreinterpretował estetykę klasyczną, przedstawiające kruchość współczesnego człowieka”. Dodają, że „wystawa Mitoraja zorganizowana w tak krytycznym dla ludzkości momencie, wykracza poza czysto estetyczne piękno sztuki i pomników i przenosi widza z ponadczasowego wymiaru podziwianych przez niego cudów w stronę nowej współczesności”.

Potężną siłę wyrazu rzeźb Mitoraja wzbogacają miejsca, w których będą one gościć, a jednocześnie pozwalają na uwydatnienie miejsc będących świadectwem przeszłości i niezwykłego naturalnego piękna. Dzięki temu zwiedzający będzie mógł odbyć swoistą podróż kulturową śladami historii, jednocześnie zanurzając się we współczesności – podkreśla Francesco Paolo Scarpinato – miejscowy radny ds. dziedzictwa kulturowego.

– Nigdy wcześniej nie było tak ogromnej, rozległej wystawy prac Igora Mitoraja. Wprawdzie wcześniej często jego rzeźby wystawiano w najważniejszych miejscach i historycznych miastach, ale nigdy wcześniej nie prezentowano jego monumentalnych prac w tak wspaniałej scenerii, w której nawet największe rzeźby wydają się miniaturami w obliczu siły natury – zauważa spadkobierca artysty Jean Paul Sabatier z Atelier Mitoraj. 

Sylwia Wysocka/PAP/AD

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się