
Krótkie formy prof. Wojciecha Roszkowskiego: wyzwania stojące przed Polską w najbliższych czterech latach
Na pytanie, jakie wyzwania stoją przed Polską w najbliższych czterech latach, nie da się odpowiedzieć miarodajnie, skoro nie wiemy dziś, a więc na przełomie października i listopada 2023 r., co stanie się za dzień, tydzień czy miesiąc.
Po wyborach 15 października zbliżamy się do ostrego zakrętu – nie wiadomo, co nas za nim czeka. Są tam wyzwania w postaci ofensywy antykulturowej, federalizacji Europy, zagrożeń wojennych i niestabilności władzy w Polsce.
Obecnie mamy dwa projekty rządów mniejszościowych – pod kierunkiem Mateusza Morawieckiego, któremu może nie udać się stworzenie podstawy większościowej, oraz pod kierunkiem Donalda Tuska, który napotkał różnice programowe koalicjantów, między innymi w dziedzinie polityki rolnej, kwestii aborcji, migracji, zbrojeń i w żadnym z tych obszarów nie może na razie liczyć na większość w Sejmie. Czy któremuś z nich uda się stworzyć rząd na podstawie spójnej większości, czy też nie – od tego zależeć będą następne wydarzenia.
Od jeszcze większych kłopotów ocalić nas może poczucie odpowiedzialności wśród polityków, ale może się okazać, że będzie go za mało.
Wojciech Roszkowski