marszałek Szymon Hołownia
Fot. Zbyszek KACZMAREK / Forum

Szymon Hołownia zapowiada rozmowę z koalicjantami o potrzebie jakiejś strategii rozwojowej, nie tylko dalszej polaryzacji

Polska zasługuje dziś nie tylko na historyczne rozliczenia, nie tylko na polaryzację, która zatruwa nam życie, ale na prawdziwą strategię rozwojową. Przygotowanie tej strategii to teraz zadanie dla całej naszej koalicji. Będziemy do tego przekonywać naszych koalicyjnych partnerów – mówił w sobotę marszałek Szymon Hołownia.

Marszałek Szymon Hołownia za CPK

Marszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia jednoznacznie opowiedział się za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). „Byłem bardzo sceptyczny wobec budowy CPK, ze względu na bardzo wysokie koszty społeczne tego projektu. Zmieniłem zdanie, bo Polska jest ostatnim dużym krajem Unii bez towarowego i pasażerskiego hubu lotniczego – i wydaje się, że da się ten projekt poprowadzić, bez niszczenia ludziom życia” – powiedział, oceniając, że hub powinien być zbudowany „do końca tej dekady”.

„Polacy potrzebują ambitnej wizji”

Przedstawiając strategię Polski 2050 dotyczącą rozwoju kraju, marszałek Szymon Hołownia podkreślał, że Polska ma potencjał do tego, by stać się jedną z „lokomotyw” Unii Europejskiej, a Polacy potrzebują ambitnej wizji, która ich przekona. „Wiemy nie tylko, od czego chcemy odejść, wiemy też dobrze, ku czemu chcemy iść” – mówił marszałek Szymon Hołownia.

Trzema filarami przedstawionej przez Szymona Hołownię strategii są: policentryczny rozwój kraju, innowacyjna gospodarka oraz wielka transformacja transportowa. Hołownia podkreślał przy tym, że zmiana rozwojowa wymaga czasu i ponadpartyjnej współpracy. „Projekty rozpoczęte przez jeden rząd nie mogą być, jak to się mówi, „killowane” przez kolejny, tylko dlatego, że mają inny polityczny kolor” – wskazywał Szymon Hołownia.

„Absolutnie kluczowa kwestia mieszkań”

Mówiąc o wielocentrycznym rozwoju Polski, marszałek Szymon Hołownia wskazywał, że w kraju istnieje siedem metropolii oraz setki ośrodków regionalnych. „I wszystkie chcemy rozwijać” – wskazywał, dodając, że „jednym z absolutnie kluczowych obszarów”, który pozwoli na taki rozwój, jest kwestia mieszkań.

„Dziś 80 proc. nowych mieszkań powstaje tylko w 20 proc. gmin. Musimy to zmienić. Nigdy więcej programów typu Bezpieczny kredyt 2 proc., który wzbogacił deweloperów w metropoliach i doprowadził do wzrostu cen w całej Polsce” – mówił. Jak wskazał Szymon Hołownia, oznacza to także sprzeciw w stosunku do rządowego programu zakładającego możliwość wzięcia kredytu z zerowym oprocentowaniem. „Polska 2050 nie poprze tego pomysłu. Zagłosujemy za to za wsparciem społecznego budownictwa mieszkaniowego” – zapowiedział.

„Państwo musi pielęgnować szkoły, poczty i urzędy w małych miastach”

Marszałek Szymon Hołownia podkreślił też, że nie może wejść w życie reforma Poczty Polskiej polegająca na zamykaniu jej placówek. „Państwo musi pielęgnować szkoły, poczty i urzędy w małych miastach” – przekonywał.

Jak wskazał marszałek Sejmu, priorytetem w tej dziedzinie powinno być też doprowadzenie kolei do każdego miasta powiatowego w Polsce. „Za 10 lat ten wielocentryczny rozwój ma nas doprowadzić w bardzo konkretne miejsce – 40 proc. procent polskiego PKB wypracowywanego w miastach wojewódzkich i 55 proc. polskiego PKB wypracowywanego w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich” – powiedział.

„Polska 2050 nie spocznie dopóki nie doprowadzi do radykalnego obniżenia składki zdrowotnej”

Mówiąc o budowie innowacyjnej gospodarki, marszałek Szymon Hołownia wskazywał, że polski „cud gospodarczy”, to efekt ciężkiej pracy tysięcy małych firm. „Kolejne dziesięć lat należy poświęcić na pomoc tym firmom, by stały się firmami wielkimi, by inne zachodnie przedsiębiorstwa były ich podwykonawcami” – mówił. Marszałek Sejmu zapewnił również, że Polska 2050 „nie spocznie”, dopóki nie doprowadzi do „radykalnego obniżenia” składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Szef Polski 2050 wskazywał na konieczność wsparcia start-upów, tak by te nie uciekały z kraju. „Dziś mamy w Polsce tylko jednego „jednorożca”, czyli firmę technologiczną, której wartość przekroczyła 1 mld dolarów. We Francji jest ich 26, w Wielkiej Brytanii – 43, w Szwecji – sześć. Naszym celem powinno być, aby w dekadę w Polsce powstało przynajmniej dziesięć jednorożców” – mówił. Aby to osiągnąć, zdaniem marszałka Hołowni, konieczne jest przeprowadzenie „mądrej zielonej transformacji”. „Polska powinna jednoznacznie postawić w Unii kwestię rewizji dyrektywy o ETS2, czyli opłat od zanieczyszczeń w transporcie i ogrzewania prywatnych domów. Ta zmiana jest słuszna, ale jej wprowadzenie w 2027 r. będzie dla nas przedwczesne” – powiedział.

„Polska stuminutowa”

Ostatnim filarem wskazanym podczas sobotniego przemówienia marszałka Szymona Hołowni było dokończenie „wielkiej transformacji transportowej”. „Przez 20 lat powstały w Polsce tysiące kilometrów autostrad ą kolej? Tu czas się zatrzymał” – zauważył polityk. Jego zdaniem rządzący powinni dążyć do realizacji koncepcji „Polski stuminutowej”, czyli takiej, w której z każdego miasta w danym województwie jest się w stanie dojechać transportem publicznym do jego stolicy w maksymalnie 100 minut.

Sonia Otfinowska/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się