Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje
Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw.
Aix-en-Provence: Bonnard et le Japon
W Aix-en-Provence rozpoczyna się wystawa „Bonnard et le Japon”, poświęcona Pierre’owi Bonnardowi i wpływom, jakie japońska kultura wywarła na jego sztukę. Pierre Bonnard, jeden z czołowych przedstawicieli nabizmu, inspirował się w swojej twórczości estetyką sztuki japońskiej. Na wystawie w Aix-en-Provence dzieła artysty prezentowane są obok drzeworytów japońskich, pozwalając odwiedzającym na lepsze zrozumienie wpływów sztuki japońskiej, widocznych na obrazach nabisty.
Bonnard et le Japon, do 6 października 2024 r.
Hôtel de Caumont, 3 rue Joseph Cabassol, Aix-en-Provence (Prowansja)
Lens: Mondes souterrains. 20 000 lieux sous la terre
W Louvre-Lens trwa wystawa „Mondes souterrains. 20 000 lieux sous la terre”, poświęcona motywowi podziemnego świata w sztuce i kulturze. Wyobrażenia o świecie podziemnym od wieków fascynowały twórców, będąc często w literaturze, sztuce i kinie odzwierciedleniem społeczeństwa lub duszy ludzkiej, nawiązując do mitologii lub legend. Na wystawie prezentowana jest panorama dzieł nawiązujących do wyobrażonego świata podziemnego, od rycin Gustave’a Doré, poprzez dzieła Gustave’a Courbeta i Alfonsa Muchy, przedstawiające tajemnicze groty, po rzeźby Evy Jospin.
Mondes souterrains. 20 000 lieux sous la terre, do 22 lipca 2024 r.
Musée du Louvre-Lens, 99 rue Paul Bert, Lens (Nord – Pas-de-Calais)
Paryż: En jeu ! Les artistes et le sport (1870-1930)
Paryskie muzea przyłączają się do świętowania zbliżających się Letnich Igrzysk Olimpijskich. Z okazji sportowego wydarzenia, które odbędzie się w tym roku w Paryżu, Musée Marmottan Monet prezentuje wystawę poświęconą przedstawieniu sportu w sztuce w latach 1870-1930. Odwiedzający mogą zobaczyć dzieła m.in. Claude’a Moneta, Gustave’a Caillebotte’a, Aristide’a Maillola, Auguste’a Rodina czy Roberta Delaunaya. Łącznie prezentowanych jest ponad sto dzieł pochodzących z kolekcji publicznych i prywatnych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
En jeu ! Les artistes et le sport (1870-1930), do 1 września 2024 r.
Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly, Paryż
Albi: Toulouse-Lautrec et l’impressionnisme
Z okazji 150-lecia impresjonizmu muzeum Orsay w Paryżu wypożyczyło dzieła ze swoich kolekcji na wystawy w całej Francji. Do obchodów rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów przyłącza się muzeum Toulouse-Lautreca w Albi, prezentując wystawę poświęconą związkom między twórczością Henriego de Toulouse-Lautreca i impresjonistami. W przestrzeniach kolekcji stałej muzeum prezentowane są dzieła wypożyczone z muzeum Orsay: dwa obrazy Auguste’a Renoira i obraz Berthe Morisot. Przedstawienie obrazów impresjonistów przy dziełach z kolekcji stałej pozwala rzucić światło na wpływ tego ruchu na sztukę Toulouse-Lautreca.
Toulouse-Lautrec et l’impressionnisme, do 9 czerwca 2024 r.
Musée Toulouse-Lautrec, Place Sainte-Cécile, Albi (Oksytania)
Tourcoing: Peindre la nature. Paysages impressionnistes du musée d’Orsay
W MUba Eugène Leroy w Tourcoing można zobaczyć wystawę przygotowaną we współpracy z paryskim muzeum Orsay w ramach obchodów 150-lecia impresjonizmu. Na ekspozycji poświęconej pejzażom w impresjonizmie prezentowane jest niemal 60 obrazów pochodzących z francuskiej kolekcji narodowej, znajdującej się w zbiorach muzeum Orsay. Wśród nich odwiedzający mogą zobaczyć m.in. dzieła Claude’a Moneta, Alfreda Sisleya, Auguste’a Renoira, Camille’a Pissarra, Paula Cézanne’a czy Gustave’a Caillebotte’a.
Peindre la nature. Paysages impressionnistes du musée d’Orsay, do 24 czerwca 2024 r.
MUba Eugène Leroy, 2 rue Paul Doumer, Tourcoing (Nord – Pas-de-Calais)
Julia Mistewicz