Wojna w Izraelu i wojna na Ukrainieto dwie strony tego samego medalu
Wydanie nr 1
15 października 2023 r.
Temat Tygodnia
Wojna w Europie
Migracja bronią przeciw Zachodowi.
Oś Rosja-Chiny-Iran tworzy planetarny chaos
Prof. Renato Cristin, Triest
Wojna w Izraelu i wojna na Ukrainieto dwie strony tego samego medalu. Nowe formy ideologii komunistycznej leżą u podstaw nowego chaosu i działań wojennych wymierzonych w świat Zachodu – mówi prof. Renato Cristin w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
Bruksela nie chce zrozumieć istoty zachodzącej na świecie zmiany
Prof. Marek Cichocki
W momencie globalnego przesilenia Unia staje się podmiotem coraz bardziej pozbawionym znaczenia.
Włosi już wiedzą, że w kwestii imigracji są pod ścianą
Miłosz Marczuk, Pescara
Rząd premier Giorgii Meloni ma długofalowy plan kontroli przemytu nielegalnych imigrantów z Afryki.
Ludność świata nie rośnie. Wyjątkiem jest Afryka. Do 2050 roku przekroczy barierę dwóch miliardów mieszkańców
Stephen Smith, Londyn
Afryka stanowi w dzisiejszym świecie demograficzny wyjątek. Jej część subsaharyjska będzie jedyną częścią naszej planety, w której populacja nie przestanie rosnąć.
Operacja powstrzymania imigrantów. Doświadczenia Australii
Michał Kołodziejski, Sydney
Australijskie doświadczenia z zakresu ochrony granic coraz częściej stanowią punkt odniesienia dla polityków w innych demokratycznych państwach rozwiniętych próbujących rozwiązać dylematy moralne związane z kontrolą nielegalnego przekraczania granicy.
Polska
Polacy po raz kolejny stanęli przed dziejową szansą
Andrzej Krajewski
Im większy rozwój ekonomiczny i wyższe PKB, im więcej inwestycji wspieranych przez państwo (jak choćby energetyka atomowa czy Centralny Port Komunikacyjny), tym bardziej rosną aspiracje.
Kim Pan jest, Panie d’Hondt?
Na czym polega system przeliczania głosów, który decyduje o wyniku wyborów
Patryk Palka
Mimo upływu lat, metoda d’Hondta pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów przeliczania głosów na mandaty w systemach proporcjonalnych.
Polityka kończy się tam, gdzie zaczyna się bezpieczeństwo narodowe
Andrew Michta
Jest takie powiedzenie w Stanach: „Politics stops at the water's edge”, to znaczy, że polityka kończy się tam, gdzie zaczyna się woda.
Zdarzyło się w XX wieku (1)
Rafał Leśkiewicz
"Zdarzyło się w XX wieku" Rafała Leśkiewicza to przegląd najważniejszych wydarzeń historycznych w nadchodzącym tygodniu (15-21 października).
Świat
Nicolas Sarkozy o prezydencie Polski: „Trudny rozmówca, człowiek sympatyczny, bon vivant”
Julia Mistewicz, Paryż
„Wszechświat Lecha Kaczyńskiego zaczynał się i kończył na Polsce” - pisze Nicolas Sarkozy w swojej najnowszej książce „Le temps des combats” ("Czas walki").
Odwrócenie się USA od Ukrainy wywoła radość Chin
Edward Lucas, Alina Polyakova
Pozostawianie Ukrainy samej sobie byłoby nie tylko posunięciem okrutnym, ale także autodestrukcyjnym. Wskazywałoby na brak spójności w decyzjach podejmowanych przez Amerykanów, zastraszyłoby sojuszników i ośmieliło wrogów.
Między uległością a makiawelizmem.
Koniec miodowego miesiąca między Polską a Ukrainą
Jan Śliwa, Berno
Ukraina zmieniła front, gra z Niemcami przeciwko Polsce, a myśmy zostali na lodzie. Aktualne zachowanie Ukrainy kojarzy mi się z alpinistą.
Skrajnie radykalny projekt zmian traktatów europejskich
Dariusz Lipiński
Autorzy zmian w traktatach europejskich nie „zwracają się” ani nie „apelują” do Rady Europejskiej (bądź co bądź prezydentów i premierów wszystkich państw członkowskich) - oni ich „wzywają”.
Przyszłość
Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia
Prof. Andrzej Kisielewicz
ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence.
Moda na kosmos
Prof. Grzegorz Wrochna
Kosmos fascynował nas od zarania ludzkości. Najstarsze budowle, jak Stonehenge czy piramidy egipskie, służyły obserwacjom astronomicznym lub były budowane według astronomicznych wskazówek. Skąd ta fascynacja kosmosem?
Polska potrzebuje paktu społecznego dla rozwoju nauki
Prof. Krzysztof Pawłowski
Rankingi uczelni, szczególnie ranking szanghajski, są ważne, ale w polskich warunkach nie mogą, gdy tyle spraw jest do zrobienia, przesłaniać rzeczywistości.
Bocian biały – najbardziej polski ptak
prof. Piotr Tryjanowski
Jest w nim dostojeństwo i elegancja. Jego gniazda wpisane są w polski krajobraz jak płaczące wierzby czy malownicze pola.
Czas Wolny
Zbigniew Cybulski, czyli James Dean z Armii Krajowej
Wiesław Kot
Pierwszy, który upomniał się o pokolenie AK, pierwszy polski „aktor filmowy”, pierwszy idol powojennego kina. Do polskiego filmu i do rodzimej historii wszedł szturmem – rolą Maćka Chełmickiego w filmie Andrzeja Wajdy Popiół i diament.
„Jestem tylko mężczyzną” – Gérard Depardieu przerywa milczenie
[Treść oświadczenia]
Gérard Depardieu
Aktor przerywa milczenie po oskarżeniach o gwałt i napaść na tle seksualnym. Sprawa we Francji jest bardzo głośna, doszło do zakłócenia wielu jego spektakli.
Filmowa piątka Wiesława Kota
Wiesław Kot
Tylko te filmy są warte uwagi, które otwierają nam oczy na sprawy, o których nie mieliśmy pojęcia przed seansem. Wybraliśmy pięć takich - na wstępującą jesień.
Najciekawsze wystawy w Europie tej jesieni
Laura Wieczorek
Wystawy, których naszym zdaniem nie sposób ominąć tej jesieni. Rekomendacje najważniejszych muzeów i galerii. Wybraliśmy najlepsze wystawy w Europie. Dajemy gwarancję, że nic co piękne, nie umknie uwadze.
Nagroda Bookera 2023 – nominacje
Laura Wieczorek
Nagroda Bookera to jedna z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród w dziedzinie literatury pięknej w języku angielskim. Od ponad pięciu dekad stanowi punkt odniesienia dla wybitnej doskonałości literackiej.
Opinie
Chantal Delsol o zmierzchu chrześcijaństwa
Prof. Jacek Hołówka
Wiarygodnych rozwiązań dostarczają argumenty, a nie dekrety. I gdy przyjmie się ten punkt widzenia, nagle okazuje się, że w wielu sprawach wierzący i niewierzący mają podobne przekonania, jeśli tylko chcą być szczerzy.
Czas polikryzysów
Prof. Aleksander Surdej
Rosnąca liczba obserwatorów twierdzi, że rozpoczęła się epoka polikryzysów: częstych, licznych i rozproszonych kryzysów, które powodują dezorientację poznawczą, destabilizują wzorce działań i grożą skumulowanymi, negatywnymi konsekwencjami.
Konserwatyzm – kraina zdrowego rozsądku
Prof. Zbigniew Stawrowski
Konserwatyzm wyrasta z naturalnego porządku rzeczy. Nie zaniknie i będzie cechował ludzi nadal, także w kolejnych dekadach XXI wieku.
Czego nas uczy historia?
Jan Śliwa
Historia się jednak nie powtarza, najwyżej się rymuje. Zmieniają się parametry, gracze nie są tacy sami. Obecna Rosja to nie Związek Sowiecki, a wojsko Putina to nie Armia Czerwona.
Demograficzne naczynia połączone
Jacques Attali
Z powodu problemów klimatycznych, żywnościowych, politycznych i wyznaniowych w 2050 roku ponad 400 mln osób podejmie decyzję o zamieszkaniu na innym kontynencie niż ten, na którym się urodziły.
Grupa Wyszehradzka to szkoła zarządzania różnicami i szukania tego, co łączy
Mateusz Gniazdowski
Rozbieżności między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami nie unieważniają celów zarysowanych w Wyszehradzie. Spuścizna V4 to nie tylko włączenie Europy Środkowej do struktur Zachodu.
Timeo Gallos…
Jan Rokita
Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy manifestem Balladura a mową Morawieckiego z Heidelbergu jest tylko taka, iż polski premier ostrożnie powstrzymał się od sformułowania recepty na radykalną terapię Europy.
ZAPRASZAMY TAKŻE NA:
www.GazetaNaNiedziele.pl
Zarządzanie kontem subskrybenta
|
Zobacz online